2010 m. rugsėjo 15 d., trečiadienis

IR VĖL – KAIP VISADA...

Prasidėjusi „Bobų vasara“, besidraikantys voratinkliai, po kojomis šnarantys nugeltę medžių lapai ir dar daug kitų malonių smulkmenų, kurios lyg ir veda link susimąstymo apie save, apie savo sveikatą, savo požiūrį į gyvenimą ir jo kokybę. Apmaudu, kad prieš gerą pusmetį suplanuota ir perėjusi visas organizavimo peripetijas, „Sveikatos mokykla“ Utenoje neįvyko. Nors norinčių dalyvauti bei susidomėjusių žmonių buvo nemažai, tačiau beveik paskutinę dieną dalyvių sąrašas sutrumpėjo iki tos ribos, kuri tapo kliūtimi šiai mokyklai įvykti.
Rugsėjo 13d. vakarą, grupelė smalsuolių kartu su visuomenės sveikatos biuro darbuotojomis, Utenos sveikuolių klubo „Gija“ pirmininke Angele Mažeikiene, rinkosi Dauniškio gimnazijos tikybos kabinete. Ir nors šioje mokykloje vyksta remonto darbai, tačiau gimnazijos direktorius Donatas Juodelė geranoriškai sutiko padėti organizuojant šį renginį ir leido naudotis treniruoklių sale.
Susitikimas su Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentu Dainiumi Kepeniu bei viceprezidente Sigita Kriaučiūniene įvyko taip šiltai ir jaukiai, kad labiau buvo panašu į senai nesimačiusių bendraminčių susiėjimą. S. Kriaučiūnienė įtaigiai papasakojo sąjungos vykdomų mokymų privalumus, pasidalino per 20 metų sukaupta patirtimi, papasakojo smagių istorijų, kurios nuspalvino sveikatos mokyklų kasdienybę.
Jos pasakyti žodžiai, kad dažnas apauga namų dulkėmis ir tiesiog nenori, o gal neturi kantrybės ką nors keisti savo gyvenime. Pirmiausia reikia pradėti nuo minčių ir pagaliau suvokti, kad svarbiausia vertybė sveikata ir jos išsaugojimas. To galima pasiekti tinkamai organizavus savo dienotvarkę: pakankamai skirti laiko fiziniam aktyvumui, mitybai, grūdinimuisi, meditacijai ir kt. Vienas iš svarbių veiksnių, kuris tiesiogiai (teigiamai ar neigiamai) veika mūsų organizmą, tai darbas. Jeigu dirbame nemielą, netenkinantį savo poreikių darbą, reikėtų kuo greičiau apsispręsti ir jo atsisakyti, nes per ilgą laiką, tai kenkia žmogaus psichikai, kas lemia įvairių ligų atsiradimą.
Visada galvojame, kad apie sveiką gyvenimo būdą žinome tiek daug, jog nieko naujo neišgirsime. D.Kepenio prisistatymas neleido suabejoti pasirinkimo teisingumu. Visiems dalyviams buvo pateiktas klausimas – kas juos paskatino ateiti į šį susitikimą? Atsakymai buvo įvairiausi: pradedant – „atėjau pasižiūrėti į gerbiamą Kepenį“; „jau esu dalyvavusi mokymuose Palangoje, kurie man labai patiko, tai noriu dar ką nors įdomaus išgirsti“; „mokau sveikos gyvensenos vaikus, tai tikiuosi išgirsti informaciją, kurią pritaikyčiau darbe su vaikais“... ir baigiant konkrečiais negalavimais, kuriuos tikimasi išgydyti būtent šios mokyklos siūlomais metodais. Visus susirinkusiuosius siejo vienas bendras bruožas – sveikatos išsaugojimas, stiprinimas, atstatymas.
Išklausėme įdomios paskaitos, vyko diskusijos, D.Kepenis atsakė į visus jam pateiktus klausimus. Tačiau tiek lauktai ir planuotai sveikatos mokyklai Utenoje, nebuvo lemta tapti „kūnu“. Kodėl taip nutiko? Tai klausimas, kuris verčia į viską žvelgti su apmaudu: gal mes esame tiek sveiki, kad jokie užsiėmimai mums nereikalingi? Bet gi iš visų susirinkusiųjų tik keli manė, kad neturi jokių problemų su sveikata. O gal mes taip neturime valios, kad atrandame tūkstantį priežasčių, kurios neleidžia savaitę laiko leisti sau pajausti kitokį gyvenimo ritmą (grafikas buvo pritaikytas dirbančiam žmogui), išbandyti save, pabendrauti su bendraminčiais, užsiauginti emocinio stabilumo ir dvasios stiprybės sparnus.
Ir visgi, viena galimybe pavyko pasinaudoti ir mums. D.Kepenis ankstų rytą laukė visų, panorusių pasimankštinti, ant Dauniškio ežero tilto. Nedidelė grupelė žmonių, kartu su mokytoju, pasveikino bundančią saulę, fiziniai pratimai sušildė kūnus, meditacijos metu jautėme ne tik lengvumą kūne, bet ir savo mintyse; pasveikinome kiekvieną sutiktąjį, o pasiruošimą dienos darbui baigėme įlysdami į jau pravėsusį Dauniškio vandenį. Nenusakomai malonu ir gaila, kad tokia graži pradžia turėjo taip greitai baigtis. Tačiau entuziazmas nugalėjo ir buvo nuspręsta, kad visi norintys rinksis kiekvieną rytą 6 val. prie Dauniškio ežero tilto ir kartu su sveikuoliu Juliumi Morkūnu pradės dieną mankšta bei grūdinimusi. Tikimės ir kviečiame visus miestelėnus įsitraukti į rytinių procedūrų kompleksą, kuris ne tik pažadins, bet ir suteiks energijos visai dienai. Rūpinkimės savimi čia ir dabar. Labai tinka filosofo Artūro Šopenhauerio žodžiai - Kūnas yra žmogaus valios atspindys. Niekas kitas to už mus nepadarys, tik mes patys!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą